Archiwum
RSS
poniedziałek, 14 września 2009

Witamy wszystkie stewardessy, stewardów, osoby zainteresowane pracą w liniach lotniczych, sympatyków, przyjaciół i tych, którzy trafili tu przypadkiem.

Znajdziecie tutaj wiele informacji i odpowiedzi na nurtujące Was pytania, a także będziecie mieli możliwość nawiązania ciekawych kontaktów.

Zaglądajcie, piszcie, pytajcie! Współtwórzcie tę stronę razem z nami!
Zapraszamy.

Aktualność:
Dynamicznie rozwijająca się branża lotnicza, aby sprostać stawianym sobie celom, musi zwiększać zatrudnienie. Jest szansa na ciekawą pracę, możliwość rozwoju i awansu. Od czasu do czasu linie lotnicze przeprowadzają nabór na stanowisko stewardessy i stewarda. 

Agnieszka Stegenka, szefowa działu Human Resources linii lotniczych Centralwings w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, udzieliła odpowiedzi na pytanie, kogo szukają linie lotnicze. Zgodnie z jej wypowiedzią, o stanowisko stewardessy i stewarda mogą ubiegać się osoby:
1/ posiadające przeciętny stan zdrowia,
2/ znający dobrze język angielski,
3/ posiadające wyższe wykształcenie (mogą być też studenci, o ile potrafią godzić obowiązki zawodowe z nauką).

Linie lotnicze stawiają na ludzi młodych, gotowych do ciągłego podnoszenia kwalifikacji i rozwoju. Wynika to z konieczności utrzymywania wysokich umiejętności oraz poznawania zmieniających się wymogów (np. procedury bezpieczeństwa). Wśród kandydatów do pracy w lotnictwie najczęściej przewijają się ludzie, dla których lotnictwo jest pasją. Często są to przyszli piloci samolotów pasażerskich, piloci szybowców, amatorzy lotów balonami.

Praca w liniach lotniczych daje duże możliwości rozwoju zawodowego i awansu. Ci, którzy przejdą przeszkolenie nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Jak mówi Pani Agnieszka Stegenka, w Centralwings można awansować na szefa pokładu już po roku. Członek personelu lotniczego otrzymuje wynagrodzenie około 3 tys. zł. Na tę kwotę składa się stawka podstawowa, diety za pobyt za granicą oraz dodatek za czas spędzony w powietrzu, tzw. nalot.

 

KIM JEST STEWARDESSA?

Stewardesa to członek załogi statku wodnego albo powietrznego, obsługujący załogę i pasażerów podczas rejsu lub lotu, dbający o ich komfort i bezpieczeństwo. Termin ten powstał z połączenia słów „steward” i „hostessa”.

Zawód ten powstał w połowie ubiegłego stulecia. Przez wiele lat od stewardes wymagano przede wszystkim doskonałej prezencji i otwartości na pasażerów, stąd zatrudniano wyłącznie kobiety bardzo młode i bardzo urodziwe. Stewardesy miały zapewniać odpowiednią atmosferę i poczucie, że pasażer jest gościem szanowanym i mile widzianym. Dziś zwraca się uwagę głównie na fachowość i nie ma w tym zawodzie ograniczeń wiekowych. Można pracować do emerytury, jeżeli spełnia się wszystkie wymagania pracodawcy co do kwalifikacji oraz zdrowia.

WYMAGANIA

Stewardesa powinna spełniać niezwykle wysokie wymagania zdrowotne. Musi mieć ona wysoką sprawność fizyczną, a w szczególności układu krążenia i układu oddechowego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do pracy w tym zawodzie są schorzenia neurologiczne oraz alergie. Przeciwwskazaniem są też wady wymowy, zaburzenia równowagi, choroby psychiczne oraz choroby ograniczające sprawność ruchową. Praktycznie nie ma możliwości, by pracę w tym zawodzie podjęły osoby niepełnosprawne. Stewardesa musi co roku przejść badania przed Komisją Lotniczo-Lekarską.

ZAROBKI

Stewardesa z kilkuletnim stażem w polskich liniach zarabia nieco ponad 2 tys. zł oraz dostaje diety za każdy lot (w walutach portu przeznaczenia) oraz dodatki na umundurowanie. Początkująca stewardesa u brytyjskiego taniego przewoźnika może liczyć na pensję około 1 tys. funtów.

WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Do pracy w tym zawodzie można trafić na wiele sposobów. Nie ma tu szczególnych reguł, gdyż pracę można rozpocząć bezpośrednio po szkole średniej lub po ukończeniu studium policealnego, ale najlepiej związanego z turystyką czy hotelarstwem. Tak naprawdę o przyjęciu do pracy decydują umiejętności i doświadczenie. Mimo iż są w kraju nieliczne studia policealne przygotowujące do pracy w tym zawodzie, to jednak linie lotnicze uznają, że same najlepiej wykształcą swój personel pokładowy. Stąd wniosek, że droga do pracy wiedzie przez pomyślne ukończenie kursu organizowanego przez późniejszego pracodawcę, gdyż w trakcie jego trwania trzeba się nauczyć wewnętrznych procedur danego przewoźnika.

Przy ocenie przydatności kandydatek do pracy oprócz nabytej wiedzy brane są pod uwagę głównie: sposób bycia, kultura osobista, sposób wyrażania się, tzw. nastawienie na klienta, miła powierzchowność, umiejętność współpracy w zespole, dobra znajomość dwóch języków obcych, dobry stan zdrowia. W pracy, liczy się głównie zaangażowanie i profesjonalizm oraz bardzo poważne traktowanie zawodu.

 

Jakie warunki należy spełniać, aby zostać stewardessą / stewardem?

Do podstawowych warunków, jakie powinni spełniać kandydaci na stanowisko stewardessy / stewarda należą:
ukończone 18 lat;
posiadanie aktualnego paszportu;
dobry stan zdrowia. Przed rozpoczęciem pracy każdy przechodzi szereg badań, tak więc przed zgłoszeniem swojej kandydatury warto wziąć to pod uwagę.
posługiwanie się językami obcymi na poziomie bardzo dobrym. Niektóre linie lotnicze wymagają jedynie znajomości języka angielskiego, inne życzą sobie, aby kandydat posługiwał się co najmniej dwoma językami obcymi.
odpowiedni wzrost i waga ciała. Wymagany wzrost to średnio od 160 do 185 cm. Linie lotnicze różnie ustalają minimum i maksimum, niekiedy podając osobne progi dla mężczyzn i kobiet. Waga ciała musi być proporcjonalna do wzrostu. Ważna jest również miła aparycja.
umiejętność pływania.
Dodatkowymi atutami jest doświadczenie w obsłudze klienta, umiejętność pracy w zespole oraz łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi.

 

Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby podjąć pracę.

Pierwszym etapem rekrutacji jest z reguły wypełnienie formularza aplikacyjnego, znajdującego się na stronie danej linii lotniczej lub agenta. Podane tutaj wstępne informacje pozwalają pracodawcy zorientować się co do ogólnych predyspozycji kandydata. Kolejno zostaje się poproszonym o dostarczenie Curriculum Vitae oraz Listu Motywacyjnego. Z reguły pracodawca wymaga dokumentów napisanych w języku angielskim; niejednokrotnie polska agencja poprosi o dokumenty w języku polskim.

Jakie są wymagania zdrowotne?

Już przy ubieganiu się o pracę stewardessy/stewarda należy wziąć pod uwagę swój stan zdrowia, który musi być naprawdę bardzo dobry. Ogólne wymagania zdrowotne opisane zostały poniżej. Należy jednakże wziąć pod uwagę dodatkowo indywidualne wymogi pracodawców, o których kandydat może zostać poinformowany podczas ubiegania się o pracę.

Ogólne wymagania zdrowotne:
dobry wzrok,
dobry słuch,
brak problemów z gardłem,
brak problemów z drogami oddechowymi,
zdrowe zatoki,
brak zawrotów głowy.
Kandydat nie powinien chorować na:
cukrzycę,
epilepsję,
astmę,
nerwicę,
wszelkie choroby psychiczne

Ile języków obcych należy znać by zostać stewardessą?

Najczęściej wymaganym i uważanym za „język lotniczy” jest język angielski. Jego znajomość musi być bardzo dobra. Często jest on jedynym językiem weryfikowanym podczas procesu rekrutacyjnego. Niektóre linie lotnicze mogą wymagać znajomości dwóch lub więcej języków obcych (z reguły europejskich), ale wszystko zależy od konkretnego przewoźnika. Ponadto znajomość innych języków obcych jest zawsze dodatkowym atutem.

Na czym polega kurs na stewardessę?

Każda z obecnie działających linii lotniczych wypracowała własną metodę szkolenia swoich przyszłych pracowników. Kursy różnią się czasem ich trwania, stopniem omawiania poszczególnych zagadnień, przekazywaną wiedzą z zakresu obsługi klienta itp. Szkolenie trwa przeważnie kilka tygodni i jest prowadzone przez trenerów z danych linii lotniczych. Materiał zazwyczaj obejmuje następujące zagadnienia:
kurs pierwszej pomocy,
kurs przeciwpożarowy,
kurs bezpieczeństwa,
kurs obsługi klientów i sprzedaży na pokładzie,
procedury ewakuacji,
egzamin z pływania,
teoria i komunikacja w lotnictwie
Szkolenie kończy się zwykle egzaminem.

15:32, eliza182
Link Komentarze (1) »